Aktualności
Dzisiaj jest 14 grudnia 2018    |   
Powiatowy Rzecznik Konsumentów informuje

Powiatowy Rzecznik Konsumentów informuje

W związku ze zmianą na stanowisku Powiatowy Rzecznik Konsumentów od dnia 11 grudnia 2018...

Rusza Akcja Charytatywna „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”

Rusza Akcja Charytatywna „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”

W imieniu Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka oraz Pełnomocnika i Pomysłodawcy...

Ostatnie sukcesy poniatowskich zespołów

Ostatnie sukcesy poniatowskich zespołów

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej kontynuuje pasma sukcesów zespołów...

Bezpłatna pomoc dla oszukiwanych seniorów.

Bezpłatna pomoc dla oszukiwanych seniorów.

Wniosek o podjęcie interwencji.

Radni dokonali wyboru nowego Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu oraz nieetatowego Członka Zarządu Powiatu

Radni dokonali wyboru nowego Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu oraz nieetatowego Członka Zarządu Powiatu

W dniu 28 listopada br. na posiedzeniu nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Opolu Lubelskim w...

 • Powiatowy Rzecznik Konsumentów informuje

  Powiatowy Rzecznik Konsumentów informuje

 • Rusza Akcja Charytatywna „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”

  Rusza Akcja Charytatywna „Pomóż Dzieciom...

 • Ostatnie sukcesy poniatowskich zespołów

  Ostatnie sukcesy poniatowskich zespołów

 • Bezpłatna pomoc dla oszukiwanych seniorów.

  Bezpłatna pomoc dla oszukiwanych seniorów.

 • Radni dokonali wyboru nowego Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu oraz nieetatowego Członka Zarządu Powiatu

  Radni dokonali wyboru nowego...

program pos banner ogolny 750x200

Aktualności

Uczniowie Liceum w Poniatowej z wizytą we Francji

W dniach 3-9 czerwca 2012 r. kilkunastoosobowa grupa młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poniatowej uczestniczyła w kolejnym Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży w ramach projektu Comenius w malowniczej miejscowości Brioude we Francji. Tematem projektu jest globalne ocieplenie: ‘Global Warming - Thinking Globally, Acting Locally’.
Nasi uczniowie wspólnie z kolegami z Francji i Niemiec dyskutowali nad problemami związanymi z klimatem i środowiskiem naturalnym. Opiekę podczas wyjazdu sprawowali nauczyciele: Katarzyna Kramek, Jolanta Zarzycka oraz Barbara Kramek – szkolny koordynator projektu.
Podróż samolotem z Warszawy była dla uczestników wyjazdu niesamowitym przeżyciem. Wiele osób leciała samolotem po raz pierwszy. W Paryżu dużo emocji mieliśmy także podróżując metrem, w którego gęstej plątaninie linii nie trudno się zgubić. Ostatni etap podróży przebyliśmy expressowym pociągiem francuskich linii  TGV.
W Brioude byliśmy przyjmowani w rodzinach. Codziennie podczas wspólnych zajęć w partnerskiej szkole  mieliśmy warsztaty tematyczne i wspólne prace projektowe. Po zajęciach zapoznaliśmy się z systemem kształcenia panującym we Francji, próbowaliśmy francuskich potraw, przede wszystkim serów, a także próbowaliśmy nawiązywać kontakty podczas wspólnych tańców integracyjnych. Podczas zwiedzania Brioude mieliśmy oficjalne spotkanie z Merem miasta, któremu wręczyliśmy drobne upominki  o naszym mieście i regionie.
W trakcie naszej wizyty we Francji zwiedziliśmy między innymi Clermond-Ferrand, stolicę Owernii, z jej niesamowitą czarną katedrą wybudowaną ze skały wulkanicznej. Mieliśmy też okazję  pojechać do „Wulkanii”. Tam obejrzeliśmy niezwykłe filmy w technologii 4D i 5D pokazujące historię Ziemi i wszystko, co powinniśmy wiedzieć o wulkanach. Następnie odbyliśmy niezwykłą podróż w głąb ziemi zwiedzając starożytną kopalnię antracytu. Pochylając się nad tematyką naszego projektu nie mogliśmy też pominąć tematu alternatywnych źródeł energii. Zwiedziliśmy zatem stare, tradycyjne wiatraki oraz nowoczesną farmę wiatraków w Ally, gdzie dokładnie poznaliśmy ich budowę i działanie.
W drodze powrotnej  zatrzymaliśmy się na chwilę w Paryżu. W stolicy Francji zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. Przede wszystkim  zobaczyliśmy wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny i katedrę Notre-Dame. Niezwykłym przeżyciem był spacer po gwarnym Champs-Élysées, a także wspinaczka na wzgórze Sacré-Cœur, po to by mieć u stóp cały Paryż.
Podczas pobytu we Francji zdaliśmy sobie sprawę, jak bardzo ważne są takie międzynarodowe spotkania młodzieży. Zrealizowaliśmy wspólnie bardzo ciekawy program mający na celu rozwijanie zainteresowań młodzieży, nawiązywanie przyjaźni między uczniami polskimi, niemieckimi i francuskimi, poznanie codziennego życia francuskiej rodziny, poszerzanie wiedzy na temat Francji, motywowanie uczniów do nauki języka francuskiego, poznawanie historii i kultury tego kraju.
Młodzież naszej szkoły była ciepło przyjęta przez goszczące ją rodziny we , nawiązane zostały przyjaźnie, wielu uczniów utrzymuje stały kontakt ze swoimi partnerami z wymiany.
Udział w takich projektach dużo uczy, poszerza horyzonty i pozostawia niezapomniane wrażenia.

Barbara Kramek
– koordynator projektu
   


Elektroniczny Dziennik Ustaw

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 Mapa zagrożeń na drogach wojewódzkich Lubelszczyzny ISOK Logo

pogodynka

rso pr

 

 

 

 

ikona4 wczk