Aktualności
Dzisiaj jest 18 października 2018    |   
 • Ogłoszenie o zamówieniu na usługi społeczne

  Ogłoszenie o zamówieniu na usługi społeczne

 • Ogłoszenie na usługi społeczne

  Ogłoszenie na usługi społeczne

 • Ogłoszenie Zarządu Powiatu w Opolu Lubelskim

  Ogłoszenie Zarządu Powiatu w Opolu Lubelskim

 • Ogłoszenie o zamówieniu na usługi społeczne

  Ogłoszenie o zamówieniu na usługi społeczne

 • Zaproszenie na wsytawę grzybów

  Zaproszenie na wsytawę grzybów

program pos banner ogolny 750x200

Aktualności

Światowy Dzień Rzucania Palenia

fotoW dniu 16 listopada obchodzony był Światowy Dzień Rzucania Palenia”. Jest to inicjatywa, która w Polsce przyjęła się od 1991 roku. Głównym celem jest zachęcenie palaczy do zaprzestania palenia papierosów.

    Statystyki dotyczące palenia tytoniu w Polsce są zatrważające. Papierosy codziennie pali co czwarty Polak w wieku 15 lat i więcej. Wśród problemów zdrowotnych mających bezpośredni wpływ na palenie tytoniu wymienia się m.in.: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego. W krajach europejskich co piąta osoba z powodu palenia tytoniu choruje na raka, a blisko 35% wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu. W Polsce co roku ponad 24 tys. mężczyzn i ponad 7,5 tys. kobiet umiera przedwcześnie z powodu używania tytoniu. Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących. Te statystyki można zmienić rezygnując z palenia tytoniu. Każda paląca osoba, wraz z dymem tytoniowym wprowadza do organizmu mieszankę ponad 7 tys. substancji i związków chemicznych.
    Chcąc zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby związane z paleniem papierosów  należy wyeliminować ze swojego otoczenia dym tytoniowy. Najważniejsze jest jak najszybsze rzucenie palenia i unikanie biernego palenia. Niezależnie od wieku
i liczby lat palenia rzucenie palenia zawsze jest dobre dla zdrowia. Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu nawet o 90%. Natychmiastowe zaprzestanie palenia przyniesie korzyści zdrowotne odczuwalne bardzo szybko.
    W ramach obchodów „Światowego Dnia Rzucania Palenia” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu Lubelskim w dniu 20 listopada 2017 roku w godz. 9:30-14:00 organizuje Punkt Konsultacyjny w Powiatowym Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim (przy rejestracji Poradni Specjalistycznych, ul. Szpitalna 9). W ramach Punktu wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać informacje dotyczące skutków palenia, a także wykonać pomiar tlenu węgla w wydychanym powietrzu.
    Serdecznie zapraszamy do uzyskania specjalistycznej pomocy w rzuceniu palenia.

 Patrycja Kucharska

Broszura - metody rzucania palenia

Broszura najczęściej zadawane pytania nt. palenia

 

Elektroniczny Dziennik Ustaw

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 Mapa zagrożeń na drogach wojewódzkich Lubelszczyzny ISOK Logo

pogodynka

rso pr

 

 

 

 

ikona4 wczk