Aktualności
Dzisiaj jest 23 stycznia 2018    |   
 • Zarząd Powiatu w Opolu Lubelskim ogłasza pisemny przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości będącej w zasobie Powiatu Opolskiego

  Zarząd Powiatu w Opolu Lubelskim ogłasza...

 • Informacja o udzieleniu zamówienia

  Informacja o udzieleniu zamówienia

 • Informacja o udzieleniu zamówienia

  Informacja o udzieleniu zamówienia

 • Ostrzeżenie o oblodzeniu 19.01.2018 r.

  Ostrzeżenie o oblodzeniu 19.01.2018 r.

 • Podumowanie tygodnia 11 - 18 stycznia przez Zespół -.BiznesLubelskie

  Podumowanie tygodnia 11 - 18 stycznia przez...

program pos banner ogolny 750x200

Aktualności

Światowy Dzień Rzucania Palenia

fotoW dniu 16 listopada obchodzony był Światowy Dzień Rzucania Palenia”. Jest to inicjatywa, która w Polsce przyjęła się od 1991 roku. Głównym celem jest zachęcenie palaczy do zaprzestania palenia papierosów.

    Statystyki dotyczące palenia tytoniu w Polsce są zatrważające. Papierosy codziennie pali co czwarty Polak w wieku 15 lat i więcej. Wśród problemów zdrowotnych mających bezpośredni wpływ na palenie tytoniu wymienia się m.in.: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego. W krajach europejskich co piąta osoba z powodu palenia tytoniu choruje na raka, a blisko 35% wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu. W Polsce co roku ponad 24 tys. mężczyzn i ponad 7,5 tys. kobiet umiera przedwcześnie z powodu używania tytoniu. Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących. Te statystyki można zmienić rezygnując z palenia tytoniu. Każda paląca osoba, wraz z dymem tytoniowym wprowadza do organizmu mieszankę ponad 7 tys. substancji i związków chemicznych.
    Chcąc zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby związane z paleniem papierosów  należy wyeliminować ze swojego otoczenia dym tytoniowy. Najważniejsze jest jak najszybsze rzucenie palenia i unikanie biernego palenia. Niezależnie od wieku
i liczby lat palenia rzucenie palenia zawsze jest dobre dla zdrowia. Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu nawet o 90%. Natychmiastowe zaprzestanie palenia przyniesie korzyści zdrowotne odczuwalne bardzo szybko.
    W ramach obchodów „Światowego Dnia Rzucania Palenia” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu Lubelskim w dniu 20 listopada 2017 roku w godz. 9:30-14:00 organizuje Punkt Konsultacyjny w Powiatowym Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim (przy rejestracji Poradni Specjalistycznych, ul. Szpitalna 9). W ramach Punktu wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać informacje dotyczące skutków palenia, a także wykonać pomiar tlenu węgla w wydychanym powietrzu.
    Serdecznie zapraszamy do uzyskania specjalistycznej pomocy w rzuceniu palenia.

 Patrycja Kucharska

Broszura - metody rzucania palenia

Broszura najczęściej zadawane pytania nt. palenia

 

Elektroniczny Dziennik Ustaw

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik

  obywatel

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 Mapa zagrożeń na drogach wojewódzkich Lubelszczyzny ISOK Logo

pogodynka

rso pr

 

 

 

 

ikona4 wczk