Aktualności
Dzisiaj jest 16 stycznia 2019    |   
 • Ostrzeżenia meteorologiczne

  Ostrzeżenia meteorologiczne

 • Tradycyjny sad

  Tradycyjny sad

 • Ministerstwo Inwestycji i rozwoju zaprasza na konsultacje społeczne Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030

  Ministerstwo Inwestycji i rozwoju zaprasza na...

 • Ostrzeżenie meteorologiczne

  Ostrzeżenie meteorologiczne

 • Zmiana godzin urzędowania Powiatowego Rzecznika Konsumentów

  Zmiana godzin urzędowania Powiatowego Rzecznika...

program pos banner ogolny 750x200

Aktualności

Gimnazjalisto, wybierz szkołę z Powiatu Opolskiego!

DSCN2895W dniu 2 marca 2018 roku w Hali Sportowej przy Zespole Szkół Zawodowych w Opolu Lubelskim odbyły się IX Targi Edukacyjne szkół z terenu Powiatu Opolskiego.

Ofertę edukacyjną skierowaną do klas III gimnazjum zaprezentowały szkoły oraz placówki oświatowe prowadzone przez Powiat Opolski:
1. Zespół Szkół w Chodlu,
2. Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Karczmiskach,
3. Liceum Ogólnokształcące w Opolu Lubelskim,
4. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Opolu Lubelskim,
5. Zespół Szkół Zawodowych w Opolu Lubelskim,
6. Zespół Szkół w Poniatowej.
    W wydarzeniu udział wzięli między innymi Dyrektorzy naszych szkół oraz Członek Zarządu Powiatu Paweł Grabek, który zachęcił młodzież do skorzystania z ofert wystawców oraz życzył wszystkim przybyłym uczniom trafnych życiowych decyzji w dalszej drodze edukacyjnej i zawodowej.  
    Tegoroczne targi ponownie umożliwiły młodzieży bliższe zapoznanie się z ofertą oraz pracownikami placówek oświatowych. Każda ze szkół przygotowała własne stoiska promocyjne, ulotki z ofertami edukacyjnymi oraz tablice informacyjne. Uczestnicy tragów edukacyjnych mogli zobaczyć między innymi modele budowlane przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół w Chodlu oraz konstrukcje elektromechaniczne uczniów z Zespołu Szkół w Poniatowej, spróbować przysmaków kulinarnych przygotowanych przez Zasadniczą Szkołę Zawodową w Karczmiskach oraz Zespół Szkół Zawodowych w Opolu Lubelskim. Hotel i kawiarnia z dancingiem, warzywniak, kartki żywnościowe, termoloki, WSK, zabawy podwórkowe, oranżada i pączki to atrakcje przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Opolu Lubelskim, które fenomenalnie przeniosły w świat PRL-u. Wszystkim uczestnikom czas umilała muzyka i śpiew w wykonaniu uczennicy kl. II TH Karoliny Borowiec. Liceum Ogólnokształcące w Opolu Lubelskim przedstawiło natomiast bardzo ciekawą prezentację z życia szkoły. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Opolu Lubelskim umożliwiła uczniom wykonanie komputerowych testów zainteresowań i predyspozycji zawodowych.
    Podejmowane działania służą ułatwieniu młodym ludziom podjęcia istotnych życiowych wyborów dotyczących ich edukacji i pracy. Targi cieszyły się zainteresowaniem lokalnej społeczności.  
    Zapytaliśmy Dyrektora ZSZ w Opolu Lubelskim Panią Anitę Wronę o korzyści płynące z organizowanych corocznie targów edukacyjnych:
    „Coroczne targi edukacyjne dają możliwość uczniom III klas gimnazjum na zaplanowanie własnej kariery edukacyjno – zawodowej. Ponadto podczas targów uczniowie mogą określić własne zainteresowania, poznają możliwe ścieżki edukacyjne: strukturę i typ szkół oraz zasady rekrutacji. Gimnazjaliści zapoznają się również ze specyfiką zawodów z którymi chcą wiązać własną przyszłość. Mogą poznać atmosferę panującą w szkole, zaobserwować kreatywność i aktywność uczniów podczas prezentacji: nasi uczniowie zabierają  gimnazjalistów w tym roku na wycieczkę w przeszłość, dla nas znajomą, dla młodzieży odległą. Co roku staramy się zaprezentować naszą szkołę w jakiejś określonej konwencji. W tym roku sięgamy do lat 70-tych XX wieku, chcemy pokazać ciągłość funkcjonowania szkoły w Opolu, które w tym roku obchodzi jubileusz 600-lecia istnienia. Możliwość udziału w targach to dla naszych uczniów okazja do zaprezentowania swoich talentów, zainteresowań oraz nabytych w szkole umiejętności. To także okazja do znakomitej zabawy z udziałem szerokiej rzeszy publiczności.
Zawody, które oferujemy uczniom w naszej szkole to zawody na które jest największe zapotrzebowanie. Gastronomia i hotelarstwo to branże, które notują najwyższy wzrost rozwoju w Polsce. Tutaj rozszerzyliśmy ofertę o zawody: technik technologii żywności i technik obsługi turystycznej. Tradycyjnie wpisujemy się w profil ogrodniczy i tutaj oferujemy zawody technik ogrodnik i technik agrobiznesu. Zdobyte wykształcenie w tych kierunkach pozwala na posiadanie gospodarstwa i korzystanie ze wszystkich funduszy na działalność rolniczą.
    Od 6 lat z powodzeniem prowadzimy kształcenie w zawodzie technik usług fryzjerskich. Jest to tak naprawdę zawód pomocniczy w branży turystyczno - gastronomiczno – hotelarskiej, więc wszystko łączy się w całość. Aktualnie jesteśmy na etapie wchodzenia w super nowoczesność realizując projekty, tj. 12.4 i 13.6., co pozwoli Nam zmodernizować całą bazę kształcenia zawodowego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku szkolnym chcemy otworzyć nową pracownię.
    Prowadzimy jedyną na terenie powiatu Branżową Szkołę I stopnia, która prowadzi kształcenie w formie dualnej, w ścisłej współpracy z pracodawcami. Uczeń wybiera sobie zawód, w którym chce się kształcić. Następnie podpisuje umowę z pracodawcą i wspólnie szkoła oraz pracodawca prowadzą kształcenie. Gwarantujemy naukę w fantastycznej atmosferze, w szkole bezpiecznej, przyjaznej dla każdego ucznia, otwartej na współpracę z rodzicami.
    Model kształcenia, który proponujemy naszym uczniom to model kształcenia przez mistrza – nauczyciela z pasją, świetnego specjalistę w swojej dziedzinie. Czekamy również na uczniów z pasją, aby pomóc im je rozwijać. Szkoła istnieje od prawie 60 lat i wydaje mi się, że stanowimy mocny punkt na mapie naszego regionu. Jako jedyna szkoła prowadzimy internat. Uczniowie mogą korzystać z całodobowej opieki, pomocy w odrabianiu lekcji lub dodatkowych zajęć prowadzonych w czasie wolnym.
    Aktualnie w ramach projektów 12.2 i 12.4 dla dwóch roczników proponujemy dodatkowe zajęcia wyrównawcze z matematyki i j. angielskiego. Są to zajęcia rozwijające z tych przedmiotów oraz przedmiotów ścisłych. W zakresie kształcenia zawodowego przygotowaliśmy dla uczniów szkolenia branżowe, które dają naszym uczniom dodatkowe kwalifikacje.
    Proponujemy regularne zajęcia artystyczne, chóru, zespół wokalny i instrumentalny, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Obecnie uczniowie odnoszą sukcesy artystyczne, przedmiotowe i zawodowe.”
    Możliwości kształcenia przedstawił również Dyrektor Zespołu Szkół w Chodlu Pan Janusz Kobiałka:
    „ZS w Chodlu składa się z 3 typów szkół: Liceum Ogólnokształcącego, Technikum i Branżowej Szkoły I stopnia (dawniej Zasadnicza Szkoła Zawodowa). Liceum proponuje kształcenie o profilu humanistycznym, matematyczno – przyrodniczym i wojskowym. Jeśli chodzi o technikum możliwość kształcenia w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych i technik budownictwa. W Branżowej Szkole Zawodowej kształcimy w dowolnie wybranym zawodzie. W chwili obecnej najbardziej stawiamy na nabór do technikum o specjalności technik budownictwa ze względu na zapotrzebowanie tego typu fachowców na rynku pracy. Każdy absolwent ma zapewnioną dobrze płatną pracę. Szkoła posiada certyfikaty: „Nowoczesna szkoła” zdobyte w 2015 i 2016 r., jak również „Szkoła dobrze wychowująca”. Absolwenci liceum zdają maturę na poziomie 85%, technikum 77%, a egzaminy zawodowe 100% zdawalności”.
    Każdy uczestnik targów edukacyjnych otrzymał Opolską Gazetę Powiatową, która zawiera wykaz wszystkich placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Opolski wraz z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2018/2019. Liczymy, że publikacja przybliży charakterystykę naszych szkół, a wybór stanie się łatwiejszy.
    Atutem naszych szkół jest możliwość uzyskania stypendium Starosty Opolskiego za dobre wyniki w nauce. W roku szkolnym 2017/2018 ze stypendium w kwocie od 100 do 140 zł korzysta 69 uczniów. Uczniowie opolskich szkół mają do dyspozycji internat w malowniczo położonych Kluczkowicach we Wrzelowieckim Parku Krajobrazowym.
    Bardzo serdecznie dziękujemy Dyrektorom przybyłych uczniów klas III gimnazjum za umożliwienie udziału w IX Targach Edukacyjnych. Zachęcamy również do skorzystania z szerokiej oferty szkół prowadzonych przez Powiat Opolski.


Patrycja Kucharska

Elektroniczny Dziennik Ustaw

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 Mapa zagrożeń na drogach wojewódzkich Lubelszczyzny ISOK Logo

pogodynka

rso pr

 

 

 

 

ikona4 wczk