Aktualności
Dzisiaj jest 22 maja 2019    |   
„Dni pszczoły i dzikich zapylaczy 2019” w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach

„Dni pszczoły i dzikich zapylaczy 2019” w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach

Chrońmy pszczoły – pod takim hasłem odbywały się tegoroczne zajęcia przyrodnicze „Dni...

Zapytanie ofertowe

Zapytanie ofertowe

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie usługi - przewozu grupy uczniów wraz z...

Kacper Bigos po raz trzeci Laureatem Okręgowym Olimpiady w Lublinie

Kacper Bigos po raz trzeci Laureatem Okręgowym Olimpiady w Lublinie

W środę 8 kwietnia 2019 roku w  XXI Liceum Ogólnokształcącym, ul. Ks. Michała...

Sukcesy uczniów Zespołu Szkół w Poniatowej

Sukcesy uczniów Zespołu Szkół w Poniatowej

OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIESLKIEGO ”UNDERSTAND”Miło nam poinformować, że...

 • „Dni pszczoły i dzikich zapylaczy 2019” w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach

  „Dni pszczoły i dzikich zapylaczy 2019” w...

 • Ostrzeżenie meteorologiczne

  Ostrzeżenie meteorologiczne

 • Zapytanie ofertowe

  Zapytanie ofertowe

 • Kacper Bigos po raz trzeci Laureatem Okręgowym Olimpiady w Lublinie

  Kacper Bigos po raz trzeci Laureatem Okręgowym...

 • Sukcesy uczniów Zespołu Szkół w Poniatowej

  Sukcesy uczniów Zespołu Szkół w Poniatowej

program pos banner ogolny 750x200

Aktualności

Wojewódzkie Święto Sadów w Józefowie nad Wisłą Święto Jabłka Józefowskiego

2018052820 maja 2018 roku, jak co roku, odbyło się Wojewódzkie Święto Sadów w Józefowie nad Wisłą. Świętowali sadownicy, mieszkańcy powiatu opolskiego, a także chętni goście.

Obchodom towarzyszyły stoiska promocyjne produktów regionalnych, a także występy sceniczne różnych zespołów. Należy zaznaczyć, że tegoroczne obchody Święta Sadów miały wyjątkowy charakter, gdyż 19 kwietnia 2018 roku jabłko józefowskie zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wojewódzkie Święto Sadów miało na celu przedstawienie tradycji regionu.
    Przeddzień oficjalnych obchodów uroczystości Święta Sadów, 19 maja, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Józefowie nad Wisłą odbyła się konferencja sadownicza. Podczas spotkania zgromadzeni goście mogli zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi zapobiegania i zwalczania parcha jabłoni, skutecznej ochrony przed agrofagami, odpowiedniego nawożenia sadów i jagodników, a także zatrudniania cudzoziemców. Wśród wykładowców pojawili się między innymi przedstawiciele Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu Lubelskim.
    Program obchodów Wojewódzkiego Święta Sadów w dniu 20 maja rozpoczął się od VII Powiatowego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Złota cyraneczka”. W zmaganiach udział wziąć mogli uczniowie z klas podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich. Do rywalizacji przystąpiło łącznie ponad 30 uczestników. Zwyciężczynią w I grupie wiekowej, tj. klas IV-VI szkół podstawowych została Maja Woroniecka z Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej. Laureatką w II kategorii wiekowej klas VII szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i średnich została Dominika Majcher ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opolu Lubelskim. W trzeciej kategorii zwyciężył Zespół „JUST NOW” z Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej. Ze względu na bardzo wysoki poziom występów artystycznych wyłoniono także wykonawców, którzy otrzymali wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie, a zwycięzcy nagrody w postaci sprzętu elektronicznego oraz pamiątkowych statuetek ufundowanych przez Powiat Opolski.
    Podczas oficjalnego otwarcia Wojewódzkiego Święta Sadów zgromadzonych gości powitali między innymi: Burmistrz Józefowa nad Wisłą Grzegorz Kapica, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Grzegorz Kapusta, Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman oraz Starosta Opolski Zenon Rodzik. W trakcie przemówień Starosta Opolski Zenon Rodzik skierował słowa uznania dla sadowników, którzy poprzez ciężką pracę przyczyniają się do rozwoju rolnictwa w każdym zakątku powiatu. Wszystkim rolnikom przekazał podziękowania za trud i zaangażowanie, życząc, aby zbliżający się sezon owocowy był pomyślny dla lokalnych gospodarstw. Po zakończeniu przemówień wręczono również wyróżnienia i nagrody dla sadowników w konkursie na najsmaczniejszą potrawę z jabłek.
    W trakcie trwania imprezy zaprezentowały się zespoły lokalne, takie jak: zespół śpiewaczy  i kapela „Józefowiaki”, zespół „Tabor”  i dziecięcy zespół taneczny działający przy Gminnym Centrum Kultury w Józefowie nad Wisłą oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Główną atrakcją wieczoru były występy zespołów cieszących się bardzo dużą popularnością - Sławomira oraz Czadomena.


Patrycja Kucharska

fot. zasoby własne Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim oraz LGD "Owocowy Szlak"

Elektroniczny Dziennik Ustaw

fb

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 Mapa zagrożeń na drogach wojewódzkich Lubelszczyzny ISOK Logo

pogodynka

rso pr

 

 

 

 

ikona4 wczk