Aktualności
Dzisiaj jest 27 stycznia 2020    |   
Bezpieczeństwo dzieci – 10 porad policjanta

"Bezpieczeństwo dzieci – 10 porad policjanta"

Centrum Rozwoju Lokalnego kontynuując swoją misję edukacyjną w tak ważnym obszarze jak...

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży w Karczmiskach Pierwszych

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży w Karczmiskach Pierwszych

OGŁOSZENIE Zarządu Powiatu w Opolu Lubelskim z dnia 22 stycznia 2020 r. w sprawie sporządzenia...

Spotkanie Koła Gospodyń

Spotkanie Koła Gospodyń

W dniu 7 stycznia 2020 roku z inicjatywy Starosty Opolskiego odbyło się szkolenie dla...

 • Bezpieczeństwo dzieci – 10 porad policjanta

  "Bezpieczeństwo dzieci – 10 porad policjanta"

 • Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży w Karczmiskach Pierwszych

  Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży...

 • „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”

  „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”

 • Nieodpłatna pomoc prawna w Powiecie Opolskim w 2020 r.

  Nieodpłatna pomoc prawna w Powiecie Opolskim w...

 • Spotkanie Koła Gospodyń

  Spotkanie Koła Gospodyń

program pos banner ogolny 750x200

Aktualności

Z muzyką dawną na podbój Ameryki

dsc 0390

Stowarzyszenie Zespół Dawnej Muzyki Polskiej „Musica Antiqua” zorganizowało kolejną, już 123, zagraniczną podróż artystyczną zespołu Scholares MInores pro Musica Antiqua i chóru Szczygiełki, założonych i prowadzonych do dziś przez Danutę i Witolda Danielewiczów. 

Wyjazd do USA odbył się w terminie 6-25.02.2019 roku. Uczestniczyło w nim 33 osoby, w tym 29 członków zespołu w wieku od 7 do 22 lat.  Współorganizatorami wyjazdu były: Jan Karski Polish School w Dallas (Texas) i Corona del Mar High School w Newport Beach (Kalifornia).
Celem tournée była promocja polskiej i europejskiej muzyki dawnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Poniatowskie zespoły wykonały piętnaście koncertów  oraz uczestniczyły w trzech Festiwalach Muzycznych, m.in. w Cathedral Shrine of the Virgin of Guadalupe w Dallas,  University of North Texas, College of Music w Denton,  McDonald House w Dallas, Coil School of the Arts w Riverside, University of Southern California w Los Angeles.
Scholares Minores pro Musica Antiqua i chór Szczygiełki z Poniatowej zaprezentowały muzykę twórców z okresu od XIII do XVIII wieku, w tym anonimowe kompozycje zapisane w Tabulaturach z XVI w., grając na kopiach historycznych instrumentów, takich jak: konsort krumhornów, konsort cornamusów, flety podłużne, szałamaje, fidele, rauschpfeife, harfa gotycka, chrotta, chalumoix, viola da gamba, skrzypce barokowe, wiolonczela barokowa i inne. Członkowie zespołu, w barwnych kostiumach z epoki, śpiewali utwory dawnych mistrzów oraz wykonywali tańce historyczne. Koncerty połączone były z prezentacją instrumentarium zespołu oraz krótkimi prelekcjami na temat wykonywanych utworów. Słuchaczami koncertów byli studenci oraz wykładowcy dwóch uniwersytetów (UNT w Denton –Texas,  USC w Los Angeles-Kalifornia), a także Pan Robert Rusiecki Konsul Generalny RP w Houston.
Inspiracją do zaproszenia Scholares MInores i chóru Szczygiełki była fascynacja, która narodziła się podczas tournée koncertowego w USA w 2016 r., amerykańskich słuchaczy polską kulturą muzyczną, i zaowocowała chęcią nawiązania ściślejszych kontaktów z polskimi środowiskami muzycznymi. Przykładem tego zafascynowania jest nawiązanie kontaktów z amerykańską młodzieżą i wspólne koncerty w Kalifornii.
Koncerty połączone były z warsztatami muzyki dawnej, które poprowadzone zostały przez Witolda Danielewicza. Wyjazd był kolejnym przyczynkiem do zacieśnienia kontaktów ze środowiskiem chóralnym Kalifornii oraz Texasu. Spotkania, koncerty, wspólne próby stanowiły promocję polskiej kultury zarówno, wśród Polonii, jak i wśród Amerykanów.
Organizatorzy wyjazdu zadbali także o bogaty program rekreacyjny w połączeniu ze zwiedzaniem Texasu i Kalifornii.

Zdjęcia: Witold Danielewicz.

 

Elektroniczny Dziennik Ustaw

fb

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 

pogodynka

rso pr

 

 

 

 

ikona4 wczk