Aktualności
Dzisiaj jest 29 maja 2020    |   
Lubelska e-spiżarnia

Lubelska e-spiżarnia

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli uruchamia na swojej stronie internetowej...

Rozkład jazdy busów

Rozkład jazdy busów

Rozkład jazdy busów w powiecie opolskim - aktualizacja 25 maja 2020 rok - godz.: 11:00...

 • Ostrzeżenie meteorologiczne

  Ostrzeżenie meteorologiczne

 • Zmiany w funkcjonowaniu Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego- rozszerzenie zakresu pomocy.

  Zmiany w funkcjonowaniu Punktów Nieodpłatnej...

 • Dzień Samorządu Terytorialnego

  Dzień Samorządu Terytorialnego

 • Lubelska e-spiżarnia

  Lubelska e-spiżarnia

 • Rozkład jazdy busów

  Rozkład jazdy busów

program pos banner ogolny 750x200

Aktualności

„Dni pszczoły i dzikich zapylaczy 2019” w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach

20190521 4Chrońmy pszczoły – pod takim hasłem odbywały się tegoroczne zajęcia przyrodnicze „Dni pszczoły i dzikich zapylaczy” w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach.

   Zajęcia zostały przeprowadzone w dniach  13-17 maja 2019 roku, przy współpracy z pracownikami następujących instytucji : Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Lubartowie,  Nadleśnictwa Kraśnik, Ogrodu  Botanicznego  UMCS w Lublinie,  Technikum Ogrodniczego w Kluczkowicach przy ZSZ w Opolu Lubelskim oraz  Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim.
W warsztatach wzięły udział dzieci i młodzież z następujących  szkół : ZS w Kluczkowicach, LO w Opolu Lubelskim, SP w Skokowie, SP nr 1 w Opolu Lubelskim, SP w Braciejowicach . Z zajęć skorzystało około 160 osób.
16 maja odwiedził nas w czasie zajęć Michał Kramek Członek Zarządu Powiatu Opolskiego   podziękował za zorganizowanie zajęć Pani Dyrektor Jadwiga Religa  i życzył dzieciom  i prelegentom owocnego i miłego uczestnictwa.
        Tematyka naszych  tegorocznych zajęć dotyczyła zagadnień związanych z ochroną pszczoły i dzikich zapylaczy. Zajęcia składały się z trzech części:
Początek w siedzibie Muzeum  – uczestnicy słuchali wykładów i pogadanek z prezentacją multimedialną  na temat pszczół, dzikich zapylaczy, ich znaczenia dla człowieka i przyrody,  roślin miododajnych, pracy pszczelarza i zagrożeń cywilizacyjnych owadów zapylających. Omówione było również zasady  bezpieczeństwa w kontakcie z pszczołami, prezentacja produktów pszczelich, budowa domków i siedlisk dla dzikich zapylaczy i inne.
Zajęcia w plenerze – szukanie roślin miododajnych za pomocą przewodników roślin; obserwowanie pszczół i kwiatów pod lupą; zapoznanie z budową kwiatu;– zapoznanie się z budową  kłody bartniej i ula tradycyjnego z zewnątrz i od środka;
Podsumowanie zajęć w siedzibie Muzeum – utrwalanie nabytej wiedzy poprzez rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, oglądanie pod mikroskopami osobników pszczołowatych i preparatów związanych z tematem zajęć, układanie puzzli przyrodniczych, wspólne gry i zabawy z kołem fortuny i teleturniejem wiedzy o tematyce pszczoły. Dzieci najbardziej aktywne nagradzane były drobnymi upominkami od prowadzących. Na koniec spotkania przedstawiciele szkół na pamiątkę przeprowadzonych warsztatów, otrzymali symboliczne dyplomy uczestnictwa.
Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach, zarówno teoretycznych jak i praktycznych w plenerze.  Zadawali pytania, czynnie uczestniczyli w pokazie stroju i wyposażenia pszczelarza. W plenerze, wyposażeni w odpowiedni sprzęt – lupy i przewodniki roślin, wspólnie poszukiwali roślin miododajnych, przedstawicieli pszczołowatych oraz z bliska podziwiali misterną pracę pszczół.
Organizując zajęcia przyrodnicze „Dni pszczoły” mieliśmy na celu przekazać uczniom jak największą wiedzę o  pszczołach i dzikich zapylaczach i ich znaczeniu dla przyrody i człowieka oraz  uwrażliwienie ich  na problem ochrony tych bardzo ważnych dla naszego życia  owadów. Już Albert Einstein, doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jak pożyteczne i niezbędne do zachowania życia na Ziemi są pszczoły. Jego słynny cytat o tym, że jeśli na świecie zabrakłoby pszczół, ludzkości zostałoby jedynie kilka lat życia, jest powtarzany w wielu publikacjach, opisujących znaczenie pszczół w przyrodzie.
Dyrekcja Muzeum składa serdeczne podziękowania dla wszystkich osób które brały udział przy organizowaniu i prowadzeniu zajęć o pszczołach i dzikich zapylaczach. Zajęcia będą kontynuowane w następnych latach o czym będziemy informować w odpowiednim czasie. 

geportal
geobid

rodo

Logo SIP

EEA and Norway grants logo

Licznik odwiedzin

Wszystkich wizyt1244855

Twoje IP 3.235.172.213 piątek, 29.05.2020

Logo Wspieraj Lokalnie

Transmisja Sesji Rady Powiatu

youtube

aaalogoInformujemy, że w Wydziale Komunikacji, Transportu i Drogownictwa zapisy interesantów prowadzone są wyłącznie za pomocą systemu kolejkowego.

Osoby zarejestrowane w systemie kolejkowym przyjmowane są wyłącznie z wypełnionym wcześniej wnioskiem  (przykładowe wzóry w załączeniu).

Prosimy o punktualne przybycie do urzędu !!!
W przypadku nieobecności interesanta w wyznaczonym przez system dniu i godzinie, nie zostanie on przyjęty, a w jego miejsce obsłużona zostanie kolejna osoba z kolejki.

Termin wizyty musi zostać potwierdzony do 1 godziny, od zarezerwowania wizyty poprzez wejście w link wysłany na adres e-mail. Po tym czasie rezerwacja niepotwierdzona PRZEPADA.

Ze względów bezpieczeństwa zalecamy Państwu dokonywanie płatności w formie bezgotówkowej za pomocą terminali płatniczych dostępnych na wszystkich stanowiskach pracy w Wydziale Komunikacji, Transportu i Drogownictwa.

Informujemy, że Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim nadal realizować będzie wnioski składane drogą pocztową, elektroniczną. W sprawach nie wymagających osobistego stawiennictwa w urzędzie prosimy o korzystanie z tych form komunikacji.

Wnioski i dokumenty do pobrania
Numer kontaktowy do Wydziału - 81 827 61 19
Wykaz telefonów
Numery rachunków – Wydział Komunikacji, Transportu i Drogownictwa
                                                                                   Starosta Opolski
                                                                                  Dariusz Piotrowski

deklaracja

ktd

kor2

Elektroniczny Dziennik Ustaw

fb

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 

pogodynka

rso pr

 

 

 

 

ikona4 wczk