Aktualności
Dzisiaj jest 15 września 2019    |   
Zatwierdzone wnioski ze środków Funduszu Dróg Samorządowych

Zatwierdzone wnioski ze środków Funduszu Dróg Samorządowych

10 września br. Starosta Opolski Dariusz Piotrowski spotkał się z Wójtem Gminy Chodel...

Wojewódzkie święto plonów już za nami

Wojewódzkie święto plonów już za nami

Jak co roku część oficjalną uroczystości rozpoczął korowód wieńców dożynkowych...

Ministerstwo Zdrowia przekazało powiatowi opolskiemu 400 tys. zł na zakup nowego ambulansu.

Ministerstwo Zdrowia przekazało powiatowi opolskiemu 400 tys. zł na zakup nowego ambulansu.

W dniu 5 września 2019r.w Poniatowej odbyło się uroczyste podpisanie umowy na zakup ambulansu dla...

 • Zatwierdzone wnioski ze środków Funduszu Dróg Samorządowych

  Zatwierdzone wnioski ze środków Funduszu Dróg...

 • Wojewódzkie święto plonów już za nami

  Wojewódzkie święto plonów już za nami

 • Masz Głos – czyli bądź aktywny lokalnie!

  Masz Głos – czyli bądź aktywny lokalnie!

 • Zaproszenie na bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet we wrześniu - Poniatowa

  Zaproszenie na bezpłatne badania mammograficzne...

 • Ministerstwo Zdrowia przekazało powiatowi opolskiemu 400 tys. zł na zakup nowego ambulansu.

  Ministerstwo Zdrowia przekazało powiatowi...

program pos banner ogolny 750x200

Aktualności

„Dni pszczoły i dzikich zapylaczy 2019” w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach

20190521 4Chrońmy pszczoły – pod takim hasłem odbywały się tegoroczne zajęcia przyrodnicze „Dni pszczoły i dzikich zapylaczy” w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach.

   Zajęcia zostały przeprowadzone w dniach  13-17 maja 2019 roku, przy współpracy z pracownikami następujących instytucji : Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Lubartowie,  Nadleśnictwa Kraśnik, Ogrodu  Botanicznego  UMCS w Lublinie,  Technikum Ogrodniczego w Kluczkowicach przy ZSZ w Opolu Lubelskim oraz  Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim.
W warsztatach wzięły udział dzieci i młodzież z następujących  szkół : ZS w Kluczkowicach, LO w Opolu Lubelskim, SP w Skokowie, SP nr 1 w Opolu Lubelskim, SP w Braciejowicach . Z zajęć skorzystało około 160 osób.
16 maja odwiedził nas w czasie zajęć Michał Kramek Członek Zarządu Powiatu Opolskiego   podziękował za zorganizowanie zajęć Pani Dyrektor Jadwiga Religa  i życzył dzieciom  i prelegentom owocnego i miłego uczestnictwa.
        Tematyka naszych  tegorocznych zajęć dotyczyła zagadnień związanych z ochroną pszczoły i dzikich zapylaczy. Zajęcia składały się z trzech części:
Początek w siedzibie Muzeum  – uczestnicy słuchali wykładów i pogadanek z prezentacją multimedialną  na temat pszczół, dzikich zapylaczy, ich znaczenia dla człowieka i przyrody,  roślin miododajnych, pracy pszczelarza i zagrożeń cywilizacyjnych owadów zapylających. Omówione było również zasady  bezpieczeństwa w kontakcie z pszczołami, prezentacja produktów pszczelich, budowa domków i siedlisk dla dzikich zapylaczy i inne.
Zajęcia w plenerze – szukanie roślin miododajnych za pomocą przewodników roślin; obserwowanie pszczół i kwiatów pod lupą; zapoznanie z budową kwiatu;– zapoznanie się z budową  kłody bartniej i ula tradycyjnego z zewnątrz i od środka;
Podsumowanie zajęć w siedzibie Muzeum – utrwalanie nabytej wiedzy poprzez rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, oglądanie pod mikroskopami osobników pszczołowatych i preparatów związanych z tematem zajęć, układanie puzzli przyrodniczych, wspólne gry i zabawy z kołem fortuny i teleturniejem wiedzy o tematyce pszczoły. Dzieci najbardziej aktywne nagradzane były drobnymi upominkami od prowadzących. Na koniec spotkania przedstawiciele szkół na pamiątkę przeprowadzonych warsztatów, otrzymali symboliczne dyplomy uczestnictwa.
Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach, zarówno teoretycznych jak i praktycznych w plenerze.  Zadawali pytania, czynnie uczestniczyli w pokazie stroju i wyposażenia pszczelarza. W plenerze, wyposażeni w odpowiedni sprzęt – lupy i przewodniki roślin, wspólnie poszukiwali roślin miododajnych, przedstawicieli pszczołowatych oraz z bliska podziwiali misterną pracę pszczół.
Organizując zajęcia przyrodnicze „Dni pszczoły” mieliśmy na celu przekazać uczniom jak największą wiedzę o  pszczołach i dzikich zapylaczach i ich znaczeniu dla przyrody i człowieka oraz  uwrażliwienie ich  na problem ochrony tych bardzo ważnych dla naszego życia  owadów. Już Albert Einstein, doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jak pożyteczne i niezbędne do zachowania życia na Ziemi są pszczoły. Jego słynny cytat o tym, że jeśli na świecie zabrakłoby pszczół, ludzkości zostałoby jedynie kilka lat życia, jest powtarzany w wielu publikacjach, opisujących znaczenie pszczół w przyrodzie.
Dyrekcja Muzeum składa serdeczne podziękowania dla wszystkich osób które brały udział przy organizowaniu i prowadzeniu zajęć o pszczołach i dzikich zapylaczach. Zajęcia będą kontynuowane w następnych latach o czym będziemy informować w odpowiednim czasie. 

Elektroniczny Dziennik Ustaw

fb

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 Mapa zagrożeń na drogach wojewódzkich Lubelszczyzny ISOK Logo

pogodynka

rso pr

 

 

 

 

ikona4 wczk