Aktualności
Dzisiaj jest 23 sierpnia 2019    |   
OSTRZEŻENIE NUMER 128/III/2019

OSTRZEŻENIE NUMER 128/III/2019

OSTRZEŻENIE NUMER 128/III/2019BURZE Z GRADEM, INTENSYWNE OPADY DESZCZU   Stopień zagrożenia:...

Zapytanie ofertowe

Powiat Opolski zwraca się z prośbą o przedstawienie oferty cenowej na opracowanie "Opinii stanu...

 • Zapraszamy na „Muzyczne Zakończenie Wakacji” w Opolu Lubelskim

  Zapraszamy na „Muzyczne Zakończenie Wakacji” w...

 • Działanie 1.2 Badania celowe

  Działanie 1.2 Badania celowe

 • Ostrzeżenie meteorologiczne nr 57

  Ostrzeżenie meteorologiczne nr 57

 • OSTRZEŻENIE NUMER 128/III/2019

  OSTRZEŻENIE NUMER 128/III/2019

 • Zapytanie ofertowe

program pos banner ogolny 750x200

Aktualności

W cieniu Akropolu - spotkanie w Atenach, Grecja

W dniach 23 – 28 stycznia 2012 roku miało miejsce kolejne spotkanie nauczycieli i młodzieży z 15 krajów europejskich w ramach projektu Traditions around Europe without borders. Odbyło się ono w stolicy Grecji-Atenach.
Liceum Ogólnokształcące w Opolu Lubelski reprezentowali nauczyciele: p. Mariusz Batyra i Monika Ptasińska-Romanowska oraz dwie uczennice: Aleksandra Bartoś i Ilona Kramek.
Tematem nadrzędnym spotkania były tańce narodowe. I właśnie imponującym pokazem greckich tańców rozpoczęła się ceremonia powitania uczestników projektu. Muzyka i niesamowita ekspresja ruchów greckich tancerzy zachwyciła wszystkich. Ale taniec grecki to tylko początek. Uczestnicy obejrzeli tańce narodowe wszystkich krajów biorących udział w projekcie. Uczennice Liceum przedstawiły prezentację multimedialną nt. polskich tańców narodowych: mazura, oberka, kujawiaka, krakowiaka i poloneza. Zatańczyły także krótką wersję poloneza z pomocą uczniów z Grecji i Węgier. Wszyscy mieli okazję podziwiać też sambę, czardasza czy walca.
Kuchnia grecka to nie tylko tzatziki czy ser feta ale także znakomicie przyprawiona wieprzowina, kebab, gołąbki (w liściach z marynowanych liściach winogron w wersji mini) czy pyszne pączki z ….miodem.
Ateny kojarzą się wszystkim ze starożytnością – Akropolem, Partenonem, mitologią czy demokracją. Wspaniałe pozostałości z tej epoki można było zobaczyć w Muzeum Archeologicznym –były to głównie rzeźby ale także broń, biżuteria, ozdoby znalezione podczas różnorodnych wykopalisk na terenie Grecji. Teatr w Epidaurus znany z doskonałej akustyki, Akropol z Partenonem i Erechtejonem czy przepiękne miasteczko Napflion – dawna stolica Grecji zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.
Grecka „codzienność” to podczas pobytu również manifestacje i protesty.
Po tygodniu spędzonym w Atenach z pewnością można stwierdzić, że Grecy to gościnni, niesamowicie uprzejmi i przyjaźni ludzie, dbający o swoje tradycje i kulturę. Uczestnicy spotkania o „wielkiej greckiej przygody” długo nie zapomną.
Monika Ptasińska – Romanowska
LO w Opolu Lubelskim


Elektroniczny Dziennik Ustaw

fb

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 Mapa zagrożeń na drogach wojewódzkich Lubelszczyzny ISOK Logo

pogodynka

rso pr

 

 

 

 

ikona4 wczk