Aktualności

Wspaniały Klimat Międzynarodowego Spotkania w Niemczech

W dniach 13 – 18 marca 2011 r. młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poniatowej uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu Projektu Comenius pt: „Global Warming - Thinking Globally, Acting Locally” dotyczącym problemów związanych z klimatem i środowiskiem naturalnym.
Liceum w Poniatowej cieszy się już długą tradycją kontaktów z całą Europą. W naszej szkole często mamy gości z zagranicy, którzy prowadzą zajęcia interaktywne w języku angielskim. Oprócz wymian szkolnych, to przede wszystkim projekty Comenius umożliwiają  uczniom liczne spotkania z młodymi ludźmi z innych krajów. We wcześniejszych latach uczestniczyliśmy w projektach związanych z muzyką i historią. Wyjeżdżaliśmy m.in. do Anglii, Sardynii, Hiszpanii, Turcji, Szwecji czy na Cypr.
W bieżącym roku Projekt Comenius dotyczy globalnego ocieplenia oraz zmian klimatycznych, które są jednym z najbardziej palących problemów naszych czasów.

Pierwsze spotkanie projektu miało miejsce w szkole Fryderyk Spee-Gymnasium w miejscowości Rüthen w Niemczech. Naszą szkołę reprezentowało dziewięciu uczniów z klas pierwszych i drugich oraz trzech nauczycieli: pan Mirosław Plandowski, Ewa Ejtel oraz Barbara Kramek – koordynator projektu. Oprócz nas w spotkaniu wzięli udział nasi partnerzy z Francji i Niemiec.

Przed spotkaniem uczniowie z trzech partnerskich szkół za pomocą specjalnie stworzonej wspólnej platformy internetowej utrzymywali  stały kontakt i przygotowali konkretne zadania i materiały projektowe. W ramach przygotowań młodzież naszego liceum pod kierunkiem  Barbary Kramek - nauczyciela jęz. angielskiego, przygotowała prezentacje na temat  przyczyn i skutków globalnego ocieplenia, ankiety na temat świadomości ekologicznej oraz akcje zbierania nakrętek od butelek i zużytych baterii. Przeprowadziliśmy również konkurs na logo projektu oraz zredagowaliśmy wspólny słowniczek partnerski z wyrażeniami w języku angielskim, polskim, niemieckim i francuskim aby ułatwić wzajemną komunikację.

W czasie wizyty omawialiśmy zadania, które wykonaliśmy lokalnie, zaprezentowaliśmy rezultaty ankiety przeprowadzonej przez nasze szkoły, przedstawiliśmy też prezentacje dotyczące naszego miasta, regionu i państwa. Podczas wspólnych warsztatów uczniowie dyskutowali na temat procesów prowadzących do zmian klimatycznych, a następnie w grupach międzynarodowych młodzież wspólnie wykonała prezentacje na temat konsekwencji i zagrożeń wywołanych przez zmiany klimatyczne.

Gospodarze przygotowali bardzo bogaty program. Oprócz wykonywania zadań projektowych, mieliśmy możliwość zwiedzenia wielu ciekawych miejsc regionu, poznania jego historii i kultury. Najpierw zapoznaliśmy się ze zmianami strukturalnymi, które zachodziły w Zagłębiu Ruhry podczas wizyty w Muzeum Zeche Zollverein w Essen. Następnie udaliśmy się do elektrowni  Westfalen RWE Power, gdzie obserwowaliśmy z zainteresowaniem produkcję energii  przy użyciu węgla kamiennego.  Temat spotkania był tym bardziej aktualny, że zbiegł się z wywołanymi trzęsieniem ziemi zdarzeniami w elektrowniach jądrowych w Japonii.
Zaprezentowano nam sposoby pozyskiwania energii przez miejscową szkołę i miasto. Obejrzeliśmy działanie pieca wykorzystującego odpady drewna, jako skuteczną alternatywę dla paliw kopalnych. Następnie zapoznaliśmy się z innymi działaniami jakie są podejmowane w Niemczech na rzecz ochrony klimatu i oszczędności energii, jak powszechnie używane tam wiatraki prądotwórcze i kolektory słoneczne.

Uwieńczeniem spotkania była zabawa integracyjna zorganizowana w miejscowym Centrum Młodzieży. Na koniec wieczoru wszyscy wspólnie utworzyli koło i tańczyli do słów wzruszającej piosenki:  Time to say good bye”. Nie było końca wzajemnym pożegnaniom uczniów i nauczycieli wśród powszechnego: „Auf Wiedersehen!“ „Au revoir!” i „Do widzenia!”

Międzynarodowe spotkanie młodzieży z Niemiec, Polski i Francji zakończyło się morzem łez, które są pewnym znakiem, że spotkanie było naprawdę udane, a uczniowie nie tylko chętnie pracowali ze sobą, dyskutowali o ważnych problemach globalnych i lokalnych, ale też  znaleźli wspólne tematy i nawiązali wiele nowych przyjaźni.
Następne spotkanie planowane jest na październik. Tym razem odbędzie się ono w Poniatowej, w naszym liceum.
B. Kramek