Dzisiaj jest 24 stycznia 2022    |   

program pos banner ogolny 750x200

Zabytki 2

Perełki architektoniczne Powiatu Opolskiego

Budowle sakralne:

thumb_kosciol_chodel.jpgKościół pw. Św. Trójcy w Chodlu. Świątynia wybudowana w latach 1530-41 przez kasztelana lubelskiego Bernarda Maciejowskiego. Murowana. Jednonawowa. Z pięciokondygnacyjną (35 metrową) wieżą zwieńczoną attyką w kształcie kazimierzowskiej korony. Jeden z piękniejszych przykładów połączenia tradycyjnych cech sakralnej architektury gotyckiej z kanonami renesansu. Na uwagę zasługują: XVII-wieczny ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Loretańskiej, póYnorenesansowa chrzcielnica (1613 r.), nagrobne płyty fundatorów kościoła wykonane z czerwonego marmuru, barokowe konfesjonały, a także muzeum parafialne.
thumb_loret.jpgRuiny kościoła oo. Jezuitów na Lorecie. Świątynia wybudowana w 1750 r. w stylu barokowym przez zakon Jezuitów. Miniaturka Katedry Lubelskiej. Murowana, trójnawowa. Wkomponowana w projektowany zespół przyrodniczo-krajobrazowy, obejmujący kompleks stawów hodowlanych, łąki oraz fragment boru sosnowego.


Kościół pw. śś. Piotra i Pawła w Ratoszynie. Murowany. Neogotycki. Jednonawowy. Zbudowany w latach 1907–11 na planie krzyża łacińskiego, wg projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Wyposażenie stanowią barokowe ołtarze, ambona z 1910 r., chrzcielnica i konfesjonały z 1911 r.Kościół pw. Bożego Ciała w Józefowie nad Wisłą. Barokowy. Ufundowany w latach 1730-1743 przez wojewodę kijowskiego Józefa Potockiego. Dwukrotnie spłonął wraz z wyposażeniem (1915 i 1944 r.).Kościół pw. Św. Wawrzyńca w Karczmiskach. Świątynia w stylu klasycystycznym. Wybudowana w latach 1842-48 staraniem ks. Jana Bałuszynskiego i Ignacego Wessla. Murowana z cegły i kamienia. Jednonawowa. W ołtarzu głównym figura Chrystusa Pana Ukrzyżowanego oraz ruchomy obraz męczeństwa św. Wawrzyńca.

 

thumb_p7247371.jpgKościół pw. Św. Tomasza Apostoła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Piotrawinie. Najstarszy i najcenniejszy zabytek sakralny Powiatu Opolskiego. Wybudowany w latach 1440-1441 z fundacji bpa Zbigniewa Oleśnickiego, jako votum za uzyskanie biskupstwa krakowskiego. Jednonawowy. Gotycki. Zachowana pierwotna bryła, krzyżowo-żebrowe sklepienie oraz tablica erekcyjna z 1440 r. Wyposażenie: póYnorenesansowy ołtarz główny z wizerunkiem św. Stanisława BM, barokowe konfesjonały, rokokowa chrzcielnica. Od XII w. Piotrawin był ważnym ośrodkiem kultu św. Stanisława, owianego legendą o wskrzeszeniu Piotra Strzemieńczyka.thumb_kos_opole.jpgKościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Opolu Lubelskim. Świątynia wybudowana w latach 1650-74 przez rodzinę Słupeckich. W 1743 r. właścicielem świątyni zostaje zakon pijarów. Na uwagę zasługuje bogate wyposażenie kościoła: póYnobarokowa polichromia ze scenami pochodzącymi ze Starego Testamentu autorstwa Antoniego Dębickiego i Józefa Mayera, drewniany ołtarz główny z obrazem Maryi Niepokalanej z Dzieciątkiem Jezus.thumb_kos_wilkow.jpgKościół pw. św. Floriana i św. Urszuli w Wilkowie. Wzniesiony w 1625 r. z fundacji rodziny Głuskich, właścicieli dóbr wilkowskich. Murowany. Jednonawowy.

Budowle świeckie:thumb_palac_opole.jpgPałac Słupeckich w Opolu Lubelskim. Wybudowany w stylu barokowym na początku XVII w. przez ówczesnych właścicieli Opola rodzinę Słupeckich. W II poł. XVIII w. Zofia Krasińska Lubomirska przekształciła pałac w klasycystyczną rezydencję. Pracowali przy niej najsławniejsi ówcześni architekci królewscy (Dominik Merlini, Jakub Fontana, Franciszek Bernard Nax). Lubomirscy wyposażyli pałac w bogatą bibliotekę, urządzili w nim muzeum broni oraz galerię malarstwa. Dziś pałac jest siedzibą Zespołu Szkół.thumb_palac_niezdow.jpgPałac Lubomirskich w Niezdowie. Wybudowany w poł. XVIII w. na planie prostokąta z cztero kolumnowym partykiem. Piętrowy. Letnia rezydencja Aleksandry Lubomirskiej z bogato dekorowanymi wnętrzami i dwukondygnacyjną salą balową zwieńczoną kopułą. Otoczona parkiem zaprojektowanym przez Waleriana Kronenberga. Od 1871 r. właścicielami pałacu była rodzina Kleniewskich. W okresie II wojny światowej mieściła się tutaj siedziba gestapo. Dziś pałac stanowi własność prywatną.thumb_pal_kluczkowice.jpgPałac Kleniewskich w Kluczkowicach. Wzniesiony na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XIX w. wg projektu architektów Kazimierza Wojciechowskiego i Kazimierza Skórewicza. Wnętrze pałacu Kleniewscy zamienili na galerię malarstwa polskiego z dziełami wybitnych malarzy. Oryginalny wystrój w stylu zakopiańskim otrzymała również biblioteka pałacowa, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Pałac otacza znakomicie zachowany park krajobrazowy z pomnikowym drzewostanem. Aktualnie w pałacu mieści się Zespół Szkół Zawodowych im. S. Konarskiego.thumb_dworek_kroczewice.jpgDwór Gerliczów w Kraczewicach. Letnia rezydencja ziemiańska. Wybudowana przez Henryka i Władysława Gerliczów w stylu secesyjnym pod koniec XIX w. Zachowany oryginalny układ wnętrz i kaflowe piece. Po wojnie dwór nie miał szczęścia do użytkowników. Od 1988 r. rezydencja pełni funkcję kulturalną jako „Dom Muzyki” – siedziba poniatowskich zespołów artystycznych „Szczygiełki” i „Scholares Minores pro Musica Antiqua”.thumb_dwor_karczmiska.jpgZespół dworsko-parkowy w Karczmiskach. Dworek wybudowany w I poł. XIX w. W latach dwudziestych XX w. został przebudowany w stylu klasycystycznym wg projektu T. Nowakowskiego. Gruntownej odnowy dokonano w latach 1990-1995. Oprócz dworu zachowały się zabudowania gospodarcze i fragmenty ceglanego ogrodzenia. Obecnie obiekt pełni funkcję oświatowo-kulturalną.

ktd

fb

logo fundusz drog samorzadowych

fil

tablica fundusz orlik 80x120

Elektroniczny Dziennik Ustaw

Frame 45

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

kor2

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 Prognoza pogody   rso pr

 ikona4 wczk