Dzisiaj jest 24 stycznia 2022    |   

program pos banner ogolny 750x200

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej i Narodzenia NMP w Chodlu

kosciol_chodel.jpg
Świątynia jest jednym z piękniejszych przykładów połączenia tradycyjnych cech sakralnej architektury gotyckiej z kanonami renesansu. Murowana z cegły gotyckiej-jednopalcówki, z detalami kamiennymi, jednonawowa, z potężną wieżą z frontu. Ufundowana przez ród Maciejowskich (herbu Ciołek). Budowana w latach 1530-1541. Konsekrowana w 1584 r. przez bp włocławskiego Hieronima Rozdrażewskiego. Zasadniczo bryła kościoła nie uległa zmianom, mimo iż kilkakrotnie była odnawiana i remontowana. W ściany wmurowane są pociski, które dokonały zniszczeń podczas I wojny światowej. Administratorem parafii był ks. Piotr Ściegienny (1844 r.) - działacz niepodległościowy, twórca konspiracyjnego Związku Chłopskiego, autor „Złotej książeczki”.


Na szczególną uwagę zasługują:

  • wieża zwieńczona attyką w kształcie kazimierzowskiej korony (35 m, od ziemi w rzucie czworoboczna, od 3 kondygnacji półokrągła z frontu).

  • XVII-wieczny ołtarz główny z cudownym obrazem Matki Boskiej Loretańskiej, przeniesiony w 1785 r. z dawnego kościoła Jezuitów na Lorecie. Obraz namalowany na desce prawdopodobnie w Weronie, przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus nad którymi roztacza się ułożona z 12 ośmiopromiennych złoconych gwiazd aureola.

  • XVII-wieczna chrzcielnica z piaskowca, ufundowana przez ks. Stanisława Korzeniowskiego (wyryte inicjały X.S.K.D.K.P.CH.1616)

  • 2 konfesjonały barokowe (1615 r.)

  • Ambona w stylu regencyjnym przeniesiona w 1843 r. z rozebranego kościoła kolegiackiego pw. św. Michała w Lublinie.

  • Barokowe stacje drogi krzyżowej pochodzące z kościoła pw.św. Pawła w Lublinie

  • Marmurowe płaskorzeźby współfundatorów świątyni: Bernarda Maciejowskiego i Elżbiety z Kamienickich

ktd

fb

logo fundusz drog samorzadowych

fil

tablica fundusz orlik 80x120

Elektroniczny Dziennik Ustaw

Frame 45

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

kor2

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 Prognoza pogody   rso pr

 ikona4 wczk