Dzisiaj jest 24 stycznia 2022    |   

program pos banner ogolny 750x200

Ruiny kościoła p.w. M.B. Loretańskiej w Chodlu

loret_m.jpg
Na południowy wschód od Chodla, w odległości ok. 1 km, na wysepce stawu stoją ruiny kościoła pojezuickiego. W miejscu tym istniała niegdyś kaplica wzniesiona w 1616 r. przez jezuitów, w której znajdował się uważany za cudowny obraz Marki Bożej Loretańskiej.
Świątynia wybudowana została w 1750 r. w stylu barokowym przez Ojców Jezuitów z Chodla, na wzór Katedry Lubelskiej. Murowana z cegły, orientowana, trójnawowa. Prezbiterium zamknięte półkolistą obsydą, po bokach dwie prostokątne zakrystie. Dach kryty gontem był dwuspadowy nad nawą główną i pulpitowy nad bocznymi. Elewacja frontowa (zachodnia) dwukondygnacyjna, trójosiowa. Po bokach wtopione częściowo w fasadę dwie okrągłe wieżyczki. W kondygnacji dolnej ozdobne wejście, niegdyś z drzwiami dwuskrzydłowymi żelaznymi. Świątynia posiadała cztery wieże oraz drewnianą dzwonnicę z jednym dzwonem. Druga kondygnacja posiadała okno balkonowe z dwoma niszami po bokach. Do wnętrza poza głównym wejściem prowadziły drewniane drzwi boczne. Z zakrystii małe żelazne drzwiczki wiodły na cmentarz przykościelny. W pierwszym przęśle nawy znajdował się chór muzyczny wsparty na dwóch filarach. W murowanym ołtarzu głównym widniał obraz M.B. Loretańskiej, a w bocznych obrazy: św. Józefa, św. Jakuba i św. Anny. Na południe od głównego ołtarza znajdował się skarbczyk, od północy zakrystia. Za cmentarzem znajdowała się stojąca na ceglanym postumencie i wysokiej kolumnie statua M.B. Loretańskiej wystawiona być może jeszcze przez Bernarda Maciejowskiego. Do dziś zachował się tylko będący w stanie ruiny postument, aczkolwiek kolumna istniała jeszcze w 1891 r.

W latach osiemdziesiątych XVIII wieku, czyli niespełna 10 lat po zlikwidowaniu zakonu jezuitów, świątynia na Lorecie ulegała dewastacji. Po przeniesieniu obrazu Matki Boskiej Loretańskiej w roku 1785 przez prepozyta chodelskiegp, ks. Jakuba Gajewskiego do kościoła parafialnego w Chodlu, nie odbywały się już tu żadne nabożeństwa.

W 1910 r. jeden z architektów wpadł na pomysł rozebrania ruin kościoła i zużycia ich do budowy kościoła w Ratoszynie. Mocna budowa murów przeszkodziła realizacji pomysłu.


ktd

fb

logo fundusz drog samorzadowych

fil

tablica fundusz orlik 80x120

Elektroniczny Dziennik Ustaw

Frame 45

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

kor2

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 Prognoza pogody   rso pr

 ikona4 wczk