Listopad to idealny moment, aby mówić o profilaktyce męskich nowotworów, szczególnie, że rak jądra dotyczy głównie młodych mężczyzn. Statystyki są niepokojące w 2020 r. w Polsce na nowotwory złośliwe zachorowało ponad 72 tysiące mężczyzn, z czego a ¼ przypadków dotyczyła nowotworów układu moczowo-płciowego. Pomimo tego, że ryzyko jest wysokie, tylko 1/3 mężczyzn powyżej 35 roku życia odwiedziła urologa, a po 55 roku życia aż 61% mężczyzn nigdy nie skorzystało z wizyty u tego specjalisty.
Statystyczny mężczyzna unika lekarza
Niestety, częściej niż kobiety zaniedbujemy swoje zdrowie. Zazwyczaj zgłaszamy się do lekarza dopiero wtedy, gdy boli. Zapominamy o regularnych badaniach profilaktycznych.
Za główną przyczynę złego stanu zdrowia uważamy stres i ogólne przemęczenie oraz choroby sercowo-naczyniowe (w tej grupie także nadciśnienie tętnicze i cukrzycę). U kardiologa przynajmniej raz w życiu było tylko 43 proc. mężczyzn. Do urologa, zwłaszcza jeśli nie ma alarmujących objawów, też jest nam nie po drodze.
Boimy się wykrycia nowotworu lub innej poważnej choroby (36 proc. mężczyzn), ale także wstydu i skrępowania, które łączą się z samym badaniem urologicznym (33 proc. mężczyzn).
Styl życia wpływa na rozwój choroby
Blisko 25 proc. panów ma nadciśnienie tętnicze. Aż 70 proc. mężczyzn ma nadwagę, a jedna piąta zmaga się z otyłością. W Polsce zgodnie z Eurobarometrem z 2021 r. aż 32 proc. dorosłych mężczyzn pali papierosy. Dla porównania, wśród kobiet, odsetek ten wynosi 20 proc. Dodatkowo, według tego samego badania, w Polsce aż 66 proc. mężczyzn w grupie wiekowej 15+ jest nieaktywna fizycznie. Największe odsetki nieaktywnych fizycznie mężczyzn zaobserwowano w grupach wiekowych 40-54 lata – 73 proc. i 55+, aż 88 proc.
Prowadzi to do rozwoju cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, miażdżycy, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, choroby układu ruchu, choroby układu pokarmowego, zaburzeń hormonalnych, a także nowotworowych.
Nowotworom, które spotykają mężczyzn na całym świecie przynajmniej w 1/3 przypadków można zapobiec, zmieniając styl życia, nawyki i badając się profilaktycznie. Zacznij od niewielkich kroków, które mogą zapewnić Ci dłuższe życie:
- zdrowo się odżywiaj i korzystaj z bezpłatnych planów żywieniowych na portalu Diety NFZ
- bądź aktywny, ćwicz, jak lubisz i unikaj siedzącego trybu życia
- rzuć palenie i ogranicz alkohol
- wykonuj samobadanie jąder i prącia
- raz w roku zrób badania m.in. morfologia, badanie ogólne moczu, lipidogram
- po 40 roku życia regularnie badaj prostatę
- po 60 roku życia raz w roku zrób USG jamy brzusznej, aby ocenić m.in. nerki i pęcherz moczowy
- w razie niepokojących objawów zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Poniżej podajemy dostęp do materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:
- kanał YouTube Akademia NFZ w filmie pt. Rak jądra głownie u młodych mężczyzn – co musisz wiedzieć?
- Poradnik Pacjenta o profilaktyce męskich nowotworów, dostępnym na stronie NFZ https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-profilaktyka-to-meska-sprawa,8504.html