Herb Powiatu Opolskiego
Herbem powiatu opolskiego jest w czerwonym polu tarczy drewniana budowla obronna złota ze srebrną głową jelenia w bramie.
Terytorium obecnego powiatu opolskiego historycznie było częścią ziemi lubelskiej. Ciągły związek terytorium stanowiącego powiat z ziemia i województwem lubelskim uprawnia do tego aby ten fakt znalazł odzwierciedlenie w symbolice herbu powiatu. Statut obecnego Sejmiku Województwa Lubelskiego stanowi, iż jego herbem jest w czerwonym polu jeleń srebrny skaczący ze złotą koroną królewską na szyi. Nawiązanie w herbie powiatu do herbu województwa lubelskiego nie mogło odbywać się w drodze uwzględnienia jego pełnej postaci. Zastosowano odwołanie się do zwyczaju heraldycznego zwanego uszczerbieniem, które polega na umniejszeniu pierwowzoru. Odniesienie się do historii województwa lubelskiego odbyło się poprzez uwzględnienie głowy jelenia, jako elementu najbardziej czytelnego i zrozumiałego.
Do zwyczaju heraldycznego należy uwzględnienie w symbolice herbu treści obrazujących nazwę miasta. Właśnie odwołanie się do nazwy stolicy powiatu opolskiego stało się drugim elementem symboliki herbu. W heraldyce nie jest możliwe dosłowne przedstawienie treści kryjących się pod nazwą „opole”. Może się to odbyć jedynie w drodze umownej. Do osadnictwa wczesnośredniowiecznego może na przykład zawiązać sylwetka drewnianej budowli.
Opracowanie herbu oraz symboli Powiatu Opolskiego, odbyło się pod przewodnictwem dr Henryka Seroki z Polskiego Towarzystwa Heraldycznego Oddział w Lublinie.
Herb powiatu opolskiego został przyjęty uchwałą nr XIII/96/2000 Rady Powiatu w Opolu Lubelskim z dnia 15 marca 2000 r. w sprawie ustanowienia herbu powiatu i innych symboli oraz zasad ich używania.